Ventės rago švyturys – lankytinos vietos | RaR Studija | Aero kinematografija ir fotografija

Ventės rago švyturys – lankytinos vietos

► Lietuvoje yra septyni švyturiai. Prie Baltijos jūros ir Kuršių marių pirmieji švyturiai buvo pastatyti XVIII a. pab. – XIX a. pr. Ventės rago švyturys yra įrašytas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Jis turi istorinę, architektūrinę ir techninę vertę.

► Ventė pažymėta ne viename senųjų laikų žemėlapyje kaip pati pavojingiausia vieta – „tikras visų laivininkų siaubas“, nes palei Ventės ragą nusitęsusi pavojinga akmenuota sekluma. Dėl to pačiame rage nuo seno stovi Ventės švyturys. Pirmasis medinis švyturys Ventės rago iškyšulyje buvo pastatytas dar 1837 m. Jis buvo apšviečiamas alyva kūrenama lempa. Švyturį iš trijų pusių supo vandenys. Dabartinis raudonų plytų mūrinis švyturys pastatytas 1852 m., kuris šiuo metu pavaldus Ventės rago ornitologinei stočiai. Švyturio aukštis yra 11 m., jis yra 30 m. nutolęs nuo Kuršių marių, signalas matomas iš 3,5 km. Siekiant apsaugoti švyturį, 1860 m. Ventės rago smaigalys išgrįstas akmenimis. 1880 m. šalia švyturio buvo įrengta vandens matavimo stotis. Švyturio signalinė lempa vakare automatiškai užsidega, ryte prašvitus – užgęsta. Tam naudojami šarminiai akumuliatoriai su pastoviu pakrovikliu.

► Ventės rago švyturys vienas iš nedaugelio Lietuvos švyturių, į kurį leidžiama laisvai įlipti ir pasižvalgyti. Į švyturio apžvalgos aikštelę veda seni geležiniai laiptai, papuošti originaliais išdabintais šlyžiniais ornamentais. Nuo šios aikštelės galima matyti Kuršių nerijoje už 12-13 km į pietvakarius esančią Nidą ir auksines kopas bei 8,5 km į vakarus nutolusią Preilą. Už 3,6 km į rytus į Kuršių marias įteka pagrindinė Nemuno atšaka Atmata. Ventės rago švyturys – valstybės saugomas technikos paminklas, kuris svarbus ir kaip efektinga regykla ir daugiau atlieka simbolinę reikšmę, nes laivyba Kuršių mariose nėra intensyvi. Dažniausiai jis rodo kelią poledinės žūklės mėgėjams žiemos metu.

Pažymėta: , , , , ,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *